O trzech takich co podbiją świat część 2 - Meet the Geek

Maj 08 2018
O trzech takich co podbiją świat część 2

No to zaczynamy… część druga wywiadu z trzema Geekami - maturzystami :) Tym razem o samym kursie, geek kulturze i hackatonie

Pierwszą część wywiadu możecie przeczytać tutaj

 

G: Co najbardziej Wam się NIE podobało w Geek Factory?

W: A co jeśli powiem że nic?

G: To będziesz kłamał, musisz coś znaleźć.

P: Po tym wszystkim co było to mam takie odczucie... mam nawet konkretny przykład z PHPa że na coś poza podstawą było mało czasu i tak mówię tutaj o CakePHP, mam takie uczucie nie że parliśmy do przodu bez pytań czy coś bo tak nie było, tylko jednak za mało czasu mieliśmy na tak obszerny temat jak MVC. Co do pozostałych kursów to już było spoko, ale na PHPie właśnie tak mi się to rzuciło bo to jest czysta logika potrzeba więcej czasu.

W: No ja się zgadzam z Tobą, ja bym wydłużył czas który jest na PHP i jedyne co bym poprawił to to żeby prowadzący jeszcze bardziej "maltretowali" wszystkich studentów. Właśnie chodzenie pod tablicę powoduje że my musimy w pewnym momencie pomyśleć więc jak najwięcej chodzenia do tablicy bo to dużo dawało.

P: No właśnie na PHPie było fajnie ale nie było czasu na wszystko co byśmy chcieli.

K: Jeszcze taka jedna rzecz mi się teraz przypomniała, to co Wiktor wspominał o braniu do tablicy i tak dalej ale właśnie praca w grupach fajnie rozwijała. Na Java Script było sporo takich ćwiczeń ale takie które najbardziej mi się spodobało i w ogóle pasowało do wszystkiego to tworzenie bazy danych własnie na PHPie, ten rysunek który opracowywaliśmy w grupach, przedstawienie przy tablicy, pytania i szukanie błędów, własnie jak najwięcej tachi ćwiczeń...

G: ... i to było pozytywne tak?

K: Tak.

 

G: No to już uprzedziłeś moje kolejne pytanie, co Wam się najbardziej podobało na kursach?

W: Według mnie to rozrysowywanie tej bazy danych strasznie mi się nie spodobało aczkolwiek dało mi to bardzo dużo że tak powiem samej logiki w sensie jak to wszystko działa. Zadanie co prawda nie przypadło mi do gustu bo strasznie męczyło ale pomogło później zrozumieć całą strukturę bazy danych i takie rozpisywanie ma sens ale było bardzo męczące ćwiczenie. Właśnie najbardziej mi się to nie podobało ale wiem że miało bardzo dobre skutki dydaktyczne.

P: Kursy były bardzo dobre pod tym względem że nie tylko uczył nas programować ale pozwalał nam myśleć jak programiści i nie robiliśmy suchego kodowania, suchego pisania tak jak jest w podręczniku tylko właśnie robiliśmy rzeczy i "myki" które przydadzą nam się w przyszłości w zawodzie. Było bardzo fajnie.

K: Z pozytywów to prowadzący zmusza do rozpisywania rzeczy na kartce, planowania, rozpisywania rzeczy...

G: Wiecie że jak ludzie będą czytać ten wywiad to dojdą do wniosku że na wszystkich kursach tylko kodujemy na kartkach i nie włącza się kompa? [śmiech]

 

G: Co byście chcieli robić w życiu, czy ta wiedza Wam się przyda? Czy będziecie chcieli zostać programistami czy nie?

P: Ja planuje inną przyszłość niż programowanie, związaną bardziej z fizyką. Jednak w tej dziedzinie też potrzeba dużo programowania, wykonuje się testy na komputerze, można napisać samemu jakiś lepszy program do obliczeń. Nauka programowania zdecydowanie przyda mi się w przyszłości.

K: Planuje przyszłość związaną z programowaniem, ale nawet jeśli miałbym zmienić zawód to i tak myślę że to mi się przyda w życiu, bo jednak logika, myślenie analityczne... programowanie po prostu usprawnia wszystkie procesy i wspomaga podjęcie logicznych decyzji.

W: Przyszłość wiąże z programowaniem, zresztą planowałem to już od podstawówki, tylko nigdy nie wiedziałem co chce programować. Dopiero na Geeku znalazłem to co chce tak naprawdę robić, cały czas jeszcze się zastanawiam nad językami i specjalizacją i patrzę na to w jaki sposób potem będzie ciężko / łatwo znaleźć pracę z danymi umiejętnościami. Dobrą pracę, bo na dzisiejszym rynku pracę jako programista wiem że zawsze znajdę.

 

G: Jak zaczynaliśmy kurs to chyba nie wszyscy mieliście nawet 18 lat jak dobrze pamiętam, a w grupie były osoby nawet po 60-tce. Czy to był jakiś duży problem?

W: Nie.

K: Nie, chyba nawet zaleta że można porozmawiać z kimś kto jest bardziej doświadczony.

W: Pomieszanie różnej grupy wiekowej jest nawet uproszczeniem bo załóżmy że mamy grupę wiekową samych osiemnastolatków to w pewnym momencie oni Ci rozniosą salę, tak? Z drugiej strony jeśli masz grupę osób starszych to zajęcia też prowadzi się odrobinę inaczej. Więc mieszając dwie grupy wiekowe wtedy ludzie mogą się wymieniać doświadczeniami zawodowymi i tym co robią na różnym poziomie wiekowym.

 

G: Jest takie słynne powiedzenie: "umiejętność programowania w XXI wieku jest jak umiejętność pisania i czytania w XIX i XX wieku". Zgodzicie się z tym?

W: Tak, programowanie dzisiaj jest nawet w... sygnalizatorze świetlnym na przejściu dla pieszych. Tak naprawdę logika programowania jest w każdej, najdrobniejszej rzeczy i warto ją rozumieć.

P: Programowanie... można powiedzieć więcej, że jest to coś organicznego i osoby które nie programują mają coraz większe trudności z życiem w otaczającym nas świecie.

K: No kiedyś nie, ale teraz jak najbardziej się zgadzam po tych wszystkich kursach iu nauce. Programowanie po prostu pozwala zobaczyć cały świat z innej perspektywy, inaczej układać swoje plany, spotykamy się z nim każdego dnia, więc na pewno się z tym zgodzę.

 

G: Ok, czy uważacie się za typowych przedstawicieli Geekkultury czyli Gwiezdne Wojny, Gwiezdne wrota i tak dalej...?

W: Gwiezdne Wojny moim zdaniem rządzą, całe dzieciństwo na tym spędziłem, jak byłem młodszy to potrafiłem siedzieć cały dzień i oglądać w kółko sześć części. Mój tata jest takim samym maniakiem, ma chyba wszystkie gadżety jakie się do od tostera, kubek, bluzki i to wszystko więc chyba mogę powiedzieć że tak.

P: Ja chyba mogę powiedzieć że nie bo bardziej wolę fantasy czy kryminały ale trochę jestem gadżeciarzem, lubię różne rzeczy z filmów...

G: ... czyli tak pół na pół

P: No tak..

K: Ja tak częściowo mogę się określić Geekiem bo... tak jak Patryk powiedział, też jestem gadżeciarzem, mam sporo różnych akcesoriów, konsole, komputery, sprzęt, rzeczy z niektórych takich serii jak Star Trek, po prostu jestem fanem i mam parę rzeczy z nimi związanych ale jednak jestem takim człowiekiem który chodzi po wszystkich możliwych gatunkach i nie ogranicza się tylko do kultury geekowskiej.

 

G: Gdybyście mieli wymyślić po jednym kursie jaki w przyszłości chcielibyście widzieć na Geeku...

K:... Python...

P:... no jeśli Kuba powiedział Phyton to ja się nie będę powtarzać więc może C#

W:... co ja bym tu jeszcze dodał? Może więcej technologii JS-owych. Vue, Angular, React coś w tym stylu.

 

G: Braliście jeszcze udział w jakiś innych zajęciach związanych z Geekiem poza kursami?

W: Ja byłem na Santa Cloud dwa razy, byliśmy z chłopakami na HackSilesia od WITek trochę brakowało nam wiedzy ale za rok znowu pójdziemy lepiej przygotowani. No i byłem na kilku wykładach organizowanych też przez WITki.

K: No i byliśmy na UX Makers

G: Jak Wam się podobało na Hack Silesia gdzie Wiktor został najsłynniejszym uczestnikiem [śmiech]

K: Trochę szok po tym wszystkim bo jednak byli tam różni ludzie z różnym poziomem doświadczenia, niektórzy mieli duże projekty, fajnie rozplanowane, oklejone całe ściany, no po prostu obłęd...  ale na pewno mnie, nie wiem jak kolegów, ale to cholernie zmotywowało do dalszej pracy, bo to imponujące co można zrobić po paru latach doświadczenia.

W: No ja miałem złamaną nogę ale i tak wytrzymałem ile się dało.

P: Ogólnie HackSilesia była naprawdę wspaniałym eventem i bardzo mnie zmotywowała do dalszej pracy, no ale byliśmy tam trochę niedoświadczeni i wszystkie grupy które zabrały się od razu do kodowania ustalonych planów sprawiły że też zaczęliśmy kodować bez głębszego przemyślenia tego co robimy. Przez to w połowie musieliśmy totalnie zmienić koncepcję...

W: ... nie ma to jak o 3 nad ranem zacząć się uczyć nowego frameworka...

K: Tak...

 

G: Coś pozytywnego na zakończenie?

K: Razem z patrykiem byliśmy u Waszej konkurencji na wykładach "CENZURA" z firmy "CENZURA", nie było tam prawie nikogo, wykładowcy też tak trochę zamulali, nie dowiedzieliśmy się za dużo, mamy fajne naklejki ale generalnie tylko Geek Factory [śmiech]

W: No moim zdaniem Geek Factory jest najlepszą szkołą programowania, tak to jest reklama...

G:... Nie, ja Wam za to nie płaciłem [śmiech]...

W: No ale tak szczerze... Geek Factory jest fajne bo to nie tylko jest programowanie ale jednak te wszystkie osoby które się poznają na zajęciach to z tego się robią jakieś grupy, znajomi, społeczność potem... Tu jest jednak cały czas fajna atmosfera i... nie jest tak drętwo.

K: Też trzeba popatrzeć na to że w szkole to byśmy się programowania nie nauczyli, a jakbyśmy mieli robić to samemu to pewnie nie wiedzielibyśmy od czego musielibyśmy zacząć, ani co w ogóle ze sobą zrobić... no na pewno kiedy dowiedzieliśmy się że istnieje coś takiego jak Geek Factory i nie kosztuje to miliony złotych to otworzyło nam to drogę na programowanie.

P: Ja w ogóle nie myślałem o programowaniu, ale zostałem namówiony przez Wiktora i jakoś tak poszło i teraz coraz bardziej chce mi się programować.

 

G: Czyli uważacie że ta kasa była dobrze wydana?

W: Ja uważam że jeśli ktoś chce się sam nauczyć programowania, to owszem może ale doświadczyłem tego na własnej skórze że jak ktoś chce się uczyć to jest zadowolony z efektów po czym przychodzi na jakikolwiek kurs gdzie przerabia się to samo od podstaw to się okazuje że dupa bo jednak to nie jest to samo jak ktoś Ci to wytłumaczy i pokaże więc uważam że jednak warto zainwestować te pieniądze chociaż w jeden kurs żeby zobaczyć jak faktycznie się tego programowania uczyć. Nie warto rzucać się samemu na głęboką wodę.

K: No i mieć się z kim się uczyć...

W: ... no właśnie, o wiele fajniej jest się uczyć w grupie i mieć kogoś z kim rywalizujemy a nie samemu.

 

Autor: Geek Factory
Powrót
Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji Użytkowników, zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.